Strona głównaStartWiadomości

Gmina wolna od opłaty targowej
Radni gminni nowej kadencji, na wniosek burmistrza Grzegorza Zawiślaka, podjęli decyzję o zniesieniu opłaty targowej.

Pracownicy prudnickiego sądu protestują
Trwa ogólnopolski protest pracowników administracyjnych sądów. Uczestniczą w nim również pracownicy Sądu Rejonowego w Prudniku.

Co dalej z komunikacją miejską?
W piątek nastąpiło otwarcie ofert w przetargu na świadczenie usług przewozu pasażerów na linii komunikacji miejskiej w Prudniku.

Dzięki tej drodze ominiesz rondo
Jest szansa, że w przyszłym roku powstanie nowa ulica w Prudniku. Bardzo ważna z punktu widzenia komunikacji we wschodniej części miasta.

Opinie: Kanalizacja wiosek, tak czy nie?
Temat kanalizowania pozostałych miejscowości naszej gminy był przedmiotem wyborczej rywalizacji ugrupowań które walczyły o fotel burmistrza dla swojego kandydata.

Powstał Klub Seniora Plus
W poniedziałek oddano do użytku Klub Senior Plus. Placówka mieści się na parterze budynku po szkole podstawowej przy ul. Traugutta, będącego nową siedzibą Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku.

Czy Prudnik stać na dwa kryte baseny?
Radni miejscy Prawa i Sprawiedliwości złożyli poprawki do projektu przyszłorocznego budżetu gminy Prudnik.

Poturbowana, ale żyje
Sześćdziesięciosiedmioletnia kobieta ucierpiała w wypadku, do którego doszło w poprzedni wtorek około godziny 17.00 na ulicy Nyskiej w Prudniku.

Wokół biogazowni: Jeśli tak się stanie, to wszystkich przeproszę
Podczas ostatniej sesji rady Miejskiej w Prudniku radny Tomasz Wisła nawiązał do tematu budowy biogazowni na terenie byłej strzelnicy w Prężynce w gminie Lubrza.

Żadnej koalicji
Klub Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Prudniku nie planuje, przynajmniej na razie, koalicji.

Burza o kilkadziesiąt złotych…
Podwyżka pensji starosty prudnickiego była przedmiotem konferencji prasowej zwołanej przez lokalnych członków Prawa i Sprawiedliwości.

Pamiętajmy o niepełnosprawnych: Z innej perspektywy
Ta perspektywa, to poziom wózka inwalidzkiego, którym wiele osób musi się poruszać po Prudniku, a nawet próbuje czasem coś załatwić.

Święte Źródło już gotowe
Zakończyły się prace przy budowie oprawy studni Świętego Źródła przy ul. Poniatowskiego w Prudniku.

Gmina pozostaje przy zamianie
Nowy burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak nie zamierza nakłaniać Rady Miejskiej do zmiany decyzji dotyczącej wymiany nieruchomości między gminą a powiatem – powiatowego budynku szkolnego przy ul. Podgórnej w Prudniku z gminnym schroniskiem w Wieszczynie.

Lenartowicz wśród najlepszych programistów
Prudniczanin Paweł Lenartowicz zajął 3. miejsce podczas maratonu programowania Hackathon Plus.

Weekend cudów, czyli finał Szlachetnej Paczki – dotyk życia
Agnieszka Wilk, lider Szlachetnej Paczki w Prudniku, podsumowuje akcję, wspominając o czynach ludzi, który z dobroci serca otwierali serca i portfele, nie oczekując niczego w zamian.

Szlachetna Paczka w Głogówku: Najbardziej uśmiechnięty człowiek w Głogówku
Uśmiech, radość, niesamowity zapał i dobre serduszko – takimi słowami można opisać mieszkańca Głogówka, 65-letniego Pana Zenka. W tym roku za sprawą darczyńców z Prudnika zawitała do niego Szlachetna Paczka.

Kącik prawny: Jak darować i nie zwariować
Mecenas Agata Zwojewska pisze o darowiznach. To dobry moment na podjęcie tego tematu ze względu na prezentowy okres świąteczny.

ŚWIĄTECZNIE

W kuchni po czesku lub polsku
W tym roku naszym czytelnikom proponujemy trzy przepisy z wydanej na dniach publikacji „Tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe na Śląsku Opolskim i Opawskim”.

Wywiad: Byłem niepokornym duchem…
Świąteczny wywiad z nowym burmistrzem Prudnika Grzegorzem Zawiślakiem.

Z Prudnika do Jerozolimy
Grupa Europejczyków chce przywrócić Szlak Jerozolimski, liczącą tysiąc lat drogę pielgrzymów do Ziemi Świętej. Prudnik może znaleźć się na tej trasie.

Boże Narodzenie za Uralem
Neustädter Heimatbrief w numerze 1/1962 przynosi relację pana Klugera, dawnego mieszkańca Prudnika o tym, jak w roku 1945 obchodzono święta Bożego Narodzenia w radzieckim obozie jenieckim, dwa tysiące kilometrów na wschód od Uralu.

Zülz, Judengasse 1914
Zadzwonił telefon z redakcji „Fabryki Silesii” z wiadomością, że w kolejnym numerze przypominającym rok 1914 jako „koniec starego porządku” w naszej części świata. Pomyślałem, że warto by przypomnieć o tych, których już nie ma – o Żydach na Górnym Śląsku. Ich dzieje łączą się z historią Białej (Zülz), z której pochodzę, w której dorastałem, i która dziś stanowi dla mnie punkt odniesienia.

Nie strzelam na Sylwestra
Już nie tylko organizacje zajmujące się zwierzętami, ale również niektóre samorządy zwracają się z apelem do mieszkańców o powstrzymanie się od użycia fajerwerków i petard w okresie sylwestrowym.

Biała: Ile zarabia burmistrz?
Podczas drugiej sesji Rady Miejskiej w Białej 7 grudnia uchwalono wynagrodzenie dla bialskiego burmistrza Edwarda Plicki.

Połowę sfinansuje państwo
Zobacz, które drogi mogą być zbudowane lub wyremontowane w 2019 roku. Na liście rządowego programu są drogi na terenie gmin: Prudnik, Korfantów, Głogówek i Strzeleczki.

Laskowice: KGW rządzi i bawi
Ta wieś przeżywała wzloty i upadki, podobnie jak miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich, ale ostatnio kobiety się uaktywniły i one „rządzą” w Laskowicach.

Korfantów: W gronie poetów opolskiego pogranicza
23 listopada w Miejsko-Gminny Ośrodku Kultury w Korfantowie odbyło się, długo oczekiwane, spotkanie grupy poetów ze śląskiego pogranicza, którzy w tym roku wydali almanach poetycki z wierszami dwunastu poetów. Wywodzą się z różnych grup literackich w naszym regionie.

Biała: Pomoc dla dzieci
Podczas sesji Rady Miejskiej w Białej 7 grudnia radni podjęli uchwałę w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego „Posiłek w szkole i w domu” na latach 2019-2023. Wyjaśniamy jakie są jego zasady.

Głogówek: Zbiórka darów
Mieszkańcy Głogówka i okolic w ramach Jarmarku Bożonarodzeniowego - pomogli potrzebującym.

Biała: Decyzje osobowe radnych
W bialskiej Radzie Miejskiej doszło do podziału radnych na poszczególne komisje. Sprawdź, gdzie będzie pracował Twój radny.

Portret mieszkańców Głogówka
Promocja najnowszej książki Jarosława Kłuskiewicza „Wspomnienia z Głogówka” to było niesamowite spotkanie, głównie za sprawą autora, który nie pozwolił uczestnikom spotkania siedzieć spokojnie.

Tyle lat tu mieszkamy i nie wiedzieliśmy…
Takie opinie seniorów prowadzonych przez Stanisława Derdę, powtarzają się po każdej wycieczce. Tym razem lokalni podróżnicy trafili do prudnickiej fabryki mebli, kościoła w Dytmarowie i Wiejskiego Domu Kultury w Skrzypcu.

Zielone Płuca Sójczego Wzgórza
Tak nazywa się wyjątkowy i już zrealizowany projekt ekologiczny w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Prudniku. W jego efekcie w ciągu następnych lat zazielenią się okolice szkoły, a już dziś uczniowie – pomocą zakupionych urządzeń – mają okazję badać jakość środowiska jakie ich otacza.

Poezja: Dokąd wiersz prowadzi?
Kolejny tomik poetycki, pokonkursowy z Krośnic. To efekt działalności ks. Wacława Buryły. Tytuł antologii „Nich wiersz nas poprowadzi”. Czy poezja może dziś prowadzić do Betlejem?

Kresy: Słynny Jazłowiec
1 i 2 grudnia w parafii pw. św. Michała Archanioła w Prudniku gościła siostra Szymona ze Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP, która od 18 lat pracuje w Jałowcu na Ukrainie.

Nowe publikacje: Kobiety nie tylko o kobietach
Ostatnie tygodnie mijającego roku przyniosły kilka książek napisanych przez mieszkanki ziemi prudnickiej: Zofię Kulig i Teresę Kamieniecką-Hreczaniuk. Aż dwie nowe książki zaprezentowała swoim czytelnikom Zofia Kulig,. Pojawiła się tu nowa jakość w lokalnej literaturze.

Camerton u bonifratrów
8 grudnia w sobotę wieczorem prudniccy bonifratrzy przygotowali się do świąt Bożego Narodzenia, nie tylko Eucharystią i modlitwą, ale też poprzez muzykę. Po wieczornej Mszy św. w kościele pw. śś. Piotra i Pawła wystąpił opolski chór Camerton.

Muzyczny wieczór w pałacu Fränklów
W niedzielę 16 grudnia w Prudnickim Ośrodku Kultury odbył się piękny Koncert Adwentowy zorganizowany w ramach polsko-czeskiego projektu „Nasz Świat Muzyki”.

Młode pokolenie
W numerze świątecznym przedstawiamy sporo informacji z placówek oświatowych i instytucji kultury ziemi prudnickiej. Tym razem możecie przeczytać najświeższe wiadomości z: Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku, Szkoły Podstawowej w Strzeleczkach, Biblioteki Publicznej w Szybowicach, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach.

Sport (futsal): Niecałe 2 minuty od jeszcze większego szczęścia
Żeńska drużyna PSP nr 1 w Prudniku sięgnęła po srebrny medal Igrzysk Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej. Finał wojewódzki imprezy odbył się w Wołczynie.

Sport (pływanie): Dali z siebie wszystko
W gazecie publikujemy pełne wyniki Zawodów Pływackich Szkół Podstawowych o Puchar Burmistrza Prudnika.

Sport (koszykówka): Przegrali z kretesem „deskę”
Spotkanie w Łowiczu dobitnie pokazało, jak bardzo Pogoni Prudnik brakuje klasycznego centra. Nasza drużyna przegrała zbiórki aż 27-45!

Sport (piłka nożna): Na co dzień służą przy ołtarz, tym razem zagrali w piłkę
W Prudniku odbył się dekanalny turniej piłki nożnej w ramach Halowych Mistrzostw w Piłce Nożnej Ministrantów.

Sport (piłka nożna): Godnie zastępują starsze koleżanki
4 zwycięstwa, 1 remis i 3 porażki – to bilans prudnickiej Pogoni na półmetku sezonu w III lidze kobiet.

Sport (piłka nożna): Nieudana „Pogoń” za punktami
Waldemar Sierakowski zrealizował cel, jakim był powrót Pogoni Prudnik do IV ligi już w pierwszym roku po ponownym objęciu funkcji trenera naszego zespołu. Teraz przed ambitnym szkoleniowcem kolejne wyzwanie – bezpieczna lokata w tabeli, co wcale nie będzie takie łatwe przy tak trudnej sytuacji kadrowej zespołu. Takie obawy wyrażaliśmy przed rozgrywkami w IV lidze w sezonie 2018/2019.

Sport (futsal): Nie mieli sobie równych
UKS Orlik Prudnik (rocznik 201) zajął 1. miejsce podczas turnieju Adidas 24 LTD Cup w halowej piłce nożnej, który odbył się w Cieszynie.

gfx/newsart/tp406.jpg

Autor: Andrzej Dereń - Tygodnik Prudnicki

Data publikacji tekstu w dzienniku Prudnicka.pl: Środa, 19 - Grudzień 2018r. Nr 2834/news/2018. Wyświetleń: 262.

Napisz swój komentarz

Tagi: tygodnik prudnicki,

Poprzedni i następny tekst

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dziennik Prudnicka.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Kopiowanie, wykorzystanie, powielanie materiałów dostępnych w serwisie wymaga pisemnej zgody redakcji.
Pomysłodawca serwisu: Stanisław Stadnicki

Projekt i wykonanie: WebInspiracje.pl Stadnicki.pl Projektujemy strony internetowe.

Polecamy:

  • Raclawice.Net
  • KolejPodsudecka
  • Stanisław Stadnicki
  • Do Przodu
  • WebInspiracje