Strona głównaStartWiadomości

W programie każdy mógł znaleźć coś dla siebie, niezależnie od wieku i nastroju, dlatego widzowie nie zawiedli. Emocji i różnych doznań nie zabrakło, co tylko może cieszyć. Festiwal jest ogromnym przedsięwzięciem, angażującym wielu ludzi, dlatego warto zajrzeć za kulisy i zobaczyć kto, co zrobił.

Oficjalne Otwarcie IV Festiwalu stało się okazją do powitania gości oraz docenienia osób i instytucji, bez których całe przedsięwzięcie nie mogłoby dojść do skutku. Dyrektor Zespołu Szkół Pani Marzena Grubiak wręczyła m. in. Podziękowania i Statuetki Teatralnej Kozy sponsorom: Gminie Głuchołazy, Firmie „Schattdecor”, Firmie „Krogal”, restauracjom „Krater”, „Miód Malina”, Piekarni „Rogal”, Firmie „Auto - Toma” oraz osobom współtworzącym po raz kolejny to wydarzenie, czyli Paniom Iwonie Jakóbczak, Małgorzacie Dobranowskiej – Kuchnie, Ewie Kazuli.

„Celebrą Słowa” w Roku Zbigniewa Herberta licealiści Zespołu Szkół wraz z jej twórcami - Ewą Kazulą i Tomaszem Hencińskim zainaugurowali IV Festiwal, prezentując różne utwory artysty. Usłyszeliśmy „Testament” w wykonaniu Grzegorza Turnaua... za zgodą i z życzeniami powodzenia samego Kompozytora z Krakowa. Poetycki nastrój i aura tajemnicy wprowadziły widzów w świat tego, co najważniejsze: prawdy, miłości, odpowiedzialności i wrażliwości na urodę życia. Nie zabrakło chwil wzruszenia i melancholii. Wystąpili: Szymon Biliński, Tomasz Henciński, Ewa Kazula, Rafał Kubowicz, Justyna Semkowicz.

W czwartkowy wieczór w Małej Galerii Centrum Kultury można było zobaczyć wystawę 59 prac konkursowych, czyli bajkowe buty i poznać zwycięzców Konkursu Plastycznego „Bajkowy but”. Prace oceniało Jury w składzie: Pan Edmund Szłapka, Panie Joanna Barczewska i Małgorzata Dobranowska – Kuchna.

Ten wieczór uświetniła również lokalna Grupa Teatralna „Wichrowe Wzgórze”, sztuką „Pożądanie w cieniu pokrywki” J. Getnera, w reżyserii Pani Elżbiety Marii Zborowskiej. Na scenie zobaczyliśmy Panie Krystynę Iwańską, Halinę Lubańską, Elżbietę Zborowską. Widzowie otrzymali wielką dawkę dobrego humoru i opuszczali salę w świetnym nastroju.

W piątkowy poranek salę widowiskową wypełniały radość, śmiech i śpiew głuchołaskich dzieci. Najpierw mogły zobaczyć „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”, a później w „Muzycznym zwierzyńcu” wspólnie śpiewać piosenki, przygotowane przez Pana Janusza Gąsiora.

Młodzież głuchołaską zaproszono do udziału w „Warsztatach teatralnych”. W trakcie dwudniowych przygotowań i ćwiczeń z Panem Piotrem Stefańskim oraz artystami Teatru ECCE HOMO powstał spektakl plenerowy „Performance z ulicą w tle”, który pokazano w sobotę. Grupą i artystami opiekowali się Pani Beata Dorosz i Pan Damian Jaworski.

Wieczór piątkowy uświetniły przedstawienia „Kim Jesteś” w wykonaniu Pani Agaty Chrobak, w reżyserii Pani Beaty Puzi z muzyką Pana Mariusza Lewicza oraz „Moralność Pani Dulskiej” w wykonaniu klasy innowacyjnej Publicznego Gimnazjum nr 2 w Głuchołazach, pod opieką Pani Patrycji Prochot – Sojki. Atmosfera była niezwykła, publiczność dopisała i może żałować ten, kto nie był.

Dwa festiwalowe dni upłynęły szybko w murach Centrum Kultury. Dzięki życzliwości Pana Dyrektora Jana Ćwieka oraz pomocy organizacyjnej Panów Mariusza Lewicza i Tomasza Rakoczego, a także pozostałych pracowników, można było pokazać i usłyszeć przygotowane widowiska w pełnej okazałości.

W sobotnie przedpołudnie na Rynku mogliśmy podziwiać występ Bialskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pana Andrzeja Weinkopfa. Widowisko muzyczne zostało zrealizowane w ramach projektu „Pojedziemy, zobaczymy, usłyszymy”.

Na zakończenie festiwalowej przygody wystąpił utytułowany kielecki Teatr ECCE HOMO ze spektaklem „Kruchość”. Młodzi artyści pokazali ciekawe spojrzenie na współczesny świat, w którym, niestety, jest coraz mniej miejsca na radość, zrozumienie, akceptację. Więcej zaś smutku, niezrozumienia, samotności.

W trakcie festiwalu w każdym miejscu zdarzeń towarzyszyli widzom Konferansjerzy, będąc swego rodzaju przewodnikami. W tej roli wystąpiły uczennice liceum i technikum Zespołu Szkół: Nikola Francuz, Kamila Frankiewicz, Gabriela Kurowska, Angelika Jurczyk, Agnieszka Menducka, Sylwia Cięciel. Zdarzało się, że to wyzwanie podejmowali również nauczyciele.

Grafikę festiwalu, materiały reklamowe opracowała i przygotowała Pani Iwona Jakóbczak, a wykonała Drukarnia w Pokrzywnej.

Nad sprawami administracyjnymi i księgowością czuwali Pani Iwona Jakóbczak oraz Pan Jerzy Dziurowski Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szkół „Chrobry” w Głuchołazach.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia były uwieczniane okiem fotoreporterów. Pracowali nad tym Pani Agnieszka Sadlej wraz z uczniami oraz tegoroczna absolwentka Alicja Szewczyk. Festiwal w obiektywie można zobaczyć w Galerii na www.zsglucholazy.pl/

Czas płynie szybko. IV głuchołaski Festiwal Teatrów Ulicznych już za nami. Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim (osobom wymienionym i niewymienionym), którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tegorocznej edycji festiwalu.

Koordynator IV FTU
Małgorzata Dobranowska-Kuchna

gfx/newsart/trtglzy1.jpg
gfx/newsart/trtglzy2.jpg
gfx/newsart/trtglzy3.jpg
gfx/newsart/trtglzy4.jpg
gfx/newsart/trtglzy5.jpg
gfx/newsart/trtglzy6.jpg
gfx/newsart/trtglzy7.jpg
gfx/newsart/trtglzy8.jpg
gfx/newsart/trtglzy9.jpg
gfx/newsart/trtglzy10.jpg
gfx/newsart/trtglzy11.jpg
gfx/newsart/trtglzy12.jpg
gfx/newsart/trtglzy13.jpg
gfx/newsart/trtglzy14.jpg
gfx/newsart/trtglzy15.jpg
gfx/newsart/trtglzy16.jpg
gfx/newsart/trtglzy17.jpg
gfx/newsart/trtglzy18.jpg
gfx/newsart/trtglzy19.jpg
gfx/newsart/trtglzy20.jpg
gfx/newsart/trtglzy21.jpg
gfx/newsart/trtglzy22.jpg
gfx/newsart/trtglzy23.jpg

Autor: Opiekun zespołu redakcyjnego „Chrobry News” Małgorzata Dobranowska - Kuchna

Data publikacji tekstu w dzienniku Prudnicka.pl: Poniedziałek, 25 - Czerwiec 2018r. Nr 2802/news/2018. Wyświetleń: 570.

Napisz swój komentarz

Tagi: głuchołazy, teatr,

Poprzedni i następny tekst

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dziennik Prudnicka.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Kopiowanie, wykorzystanie, powielanie materiałów dostępnych w serwisie wymaga pisemnej zgody redakcji.
Pomysłodawca serwisu: Stanisław Stadnicki

Projekt i wykonanie: WebInspiracje.pl Stadnicki.pl Projektujemy strony internetowe.

Polecamy:

  • Raclawice.Net
  • KolejPodsudecka
  • Stanisław Stadnicki
  • Do Przodu
  • WebInspiracje