Strona głównaStartWiadomości

Po ukończeniu 100 lat życia ten specjalny dodatek wypłacany jest bezterminowo. Swoim emerytom i rencistom ZUS wypłaci pieniądze automatycznie. Nie trzeba o nie zabiegać przez składanie wniosku lub innych dokumentów. Wyjątkiem są osoby, które nie przepracowały w życiu ani jednego dnia. Nie ma ich więc w zusowskiej bazie danych. Zatem z chwilą ukończenia 100 lat powinny złożyć odpowiedni wniosek oraz dokument potwierdzający datę urodzenia, np.: akt urodzenia. Wtedy ZUS będzie mógł wypłacać świadczenie honorowe.

- Ten specjalny dodatek wypłacamy bez względu na to, czy zacny emeryt ma już jakieś dodatki do świadczenia czy nie. Liczy się fakt ukończenia stu lat życia. Staramy się osobiście dotrzeć do jubilatów i wręczyć im list gratulacyjny. Oczywiście wcześniej pytamy o zgodę na wizytę członków rodziny i mamy na uwadze samopoczucie adresata - mówi Aleksandra Dziuba, kierownik prudnickiego inspektoratu ZUS.

Liczba osób, które otrzymują W Polsce taką „dodatkową emeryturę” z tytułu ukończenia 100 lat ciągle rośnie. W 2007 r. ZUS wypłacał 1,4 tyś. świadczeń honorowych, zaś w tym roku już 2150. Zdecydowanie przeważają Panie, których jest aż 1823. Przewiduje się, że w roku 2025 r. liczba stulatków wzrośnie do 4200, a w 2035 r. do 9700.

Świadczenie honorowe nie jest kwotą stałą i niezmienną. Jest przyznawane w wysokości aktualnej kwoty bazowej służącej do obliczenia nowych świadczeń przyznawanych w normalnym trybie. Kwota bazowa to inaczej 100 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonego składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym. Ta kwota jest ustalana przez raz w roku i podawana do wiadomości przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego. Wypłata specjalnego dodatku z tytułu ukończenia 100 lat jest zagwarantowana ustawowo od 2006 r. Oprócz ZUS wypłaca je swoim świadczeniobiorcom Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Ministerstwo Obrony Narodowej.

Autor: Sebastian Szczurek - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

Data publikacji tekstu w dzienniku Prudnicka.pl: Poniedziałek, 13 - Listopad 2017r. Nr 2737/news/2017. Wyświetleń: 701.

Napisz swój komentarz

Tagi: zus, składka, emerytura, zarobki,

Poprzedni i następny tekst

Teksty na podobny temat

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dziennik Prudnicka.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Kopiowanie, wykorzystanie, powielanie materiałów dostępnych w serwisie wymaga pisemnej zgody redakcji.
Pomysłodawca serwisu: Stanisław Stadnicki

Projekt i wykonanie: WebInspiracje.pl Stadnicki.pl Projektujemy strony internetowe.

Polecamy:

  • Raclawice.Net
  • KolejPodsudecka
  • Stanisław Stadnicki
  • Do Przodu
  • WebInspiracje