Strona głównaStartWiadomości

Różnica w wysokości przyznawanego świadczenia dla kobiet i mężczyzn jest widoczna gołym okiem. Z czego wynika? Rozbieżność bierze się z kilku prostych powodów. Wysokość emerytury zależy od sumy składek zgromadzonych na koncie w ZUS czyli kapitału emerytalnego. W ciągu całego życia aktywność zawodowa kobiet jest na ogół krótsza niż mężczyzn. Stąd niższy kapitał emerytalny zgromadzony na koncie w ZUS.

Kolejnym czynnikiem jest fakt, że w Polsce kobiety żyją po emeryturze o wiele dłużej niż mężczyźni. Zatem w przypadku pań, suma zgromadzonych środków na koncie emerytalnym dzielona jest przez znacznie wyższą liczbę miesięcy niż tą przewidzianą dla mężczyzn. Nie bez znaczenia jest to, że praca kobiet - na tym samym stanowisku i identycznych kompetencjach - była przez całe lata gorzej wyceniana przez pracodawców.

Od niższej pensji, pracodawca odprowadzał do ZUS niższe składki. Wniosek: kobiety pracują krócej, z racji niższych zarobków odkładają niższe składki, a w praktyce świadczenie pobierają o kilka lat dłużej niż mężczyźni. Tych kilka elementów powoduje, że przeciętna emerytura wypłacana Paniom nie dorównuje tym dla mężczyzn.

W październiku przeciętna polska emerytura jaką przyznał ZUS dla kobiet wyniosła 1 627 zł, dla mężczyzn 2 791 zł. Emerytura przyznana przez opolski ZUS w tym samym okresie była nieco wyższa. Opolskim seniorom daleko jednak do kolegów z województwa śląskiego, gdzie przeciętna październikowa emerytura dla mężczyzny to 3 275 zł.

Ustawa wiekowa, która obowiązuje od miesiąca, pozwala ubiegać się o emeryturę kobietom od 60 roku życia, a mężczyznom po ukończeniu 65 lat. Mieszkańcy województwa opolskiego, chętnie korzystają z tej opcji. Pod koniec października do placówek Zakładu w województwie wpłynęło 7 629 wniosków o emeryturę w obniżonym wieku.

We wrześniu i w październiku w całej Polsce wnioski o świadczenie w związku z obniżonym wiekiem emerytalnym złożyło ponad 296 tys. osób. Ważną podpowiedzią w podjęciu decyzji o tym czy od razu skorzystać z uprawnienia emerytalnego czy jeszcze pracować, okazuje się kalkulator emerytalny. W ciągu dwóch miesięcy, aż 196 tys. klientów poprosiło, aby wyliczyć im świadczenie na konkretny dzień zakończenia kariery zawodowej.

gfx/newsart/zarobkiemerytowopolskie.jpg

Autor: Sebastian Szczurek - regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego

Data publikacji tekstu w dzienniku Prudnicka.pl: Poniedziałek, 30 - Październik 2017r. Nr 2731/news/2017. Wyświetleń: 1013.

Napisz swój komentarz

Tagi: zus, składka, emerytura, zarobki,

Poprzedni i następny tekst

Teksty na podobny temat

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dziennik Prudnicka.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Kopiowanie, wykorzystanie, powielanie materiałów dostępnych w serwisie wymaga pisemnej zgody redakcji.
Pomysłodawca serwisu: Stanisław Stadnicki

Projekt i wykonanie: WebInspiracje.pl Stadnicki.pl Projektujemy strony internetowe.

Polecamy:

  • Raclawice.Net
  • KolejPodsudecka
  • Stanisław Stadnicki
  • Do Przodu
  • WebInspiracje