Strona głównaStartWiadomości

Zdarzają się też sytuacje, w których najważniejsza może się okazać pomoc udzielona przez telefon. Są to np. zgłoszenia gdzie zgłaszający otrzymuje instrukcje prowadzenia resuscytacji krążeniowo – oddechowej, dzięki czemu może sam, do czasu przybycia na miejsce ratowników, udzielić skutecznej pomocy swoim bliskim. Zdarzeniami takimi bywają też próby samobójcze.

Podczas takich zgłoszeń na pierwszej linii „ognia” są dyżurni stanowisk kierowania PSP. Przyjmują zgłoszenia o pożarach i wypadkach bezpośrednio od świadków lub poszkodowanych. Osoby dzwoniące na numery alarmowe zwykle są pod wpływem bardzo silnych emocji. Dyżurny musi mierzyć się z tymi problemami, uzyskać od zgłaszającego wszystkie niezbędne do zadysponowania właściwych sił i środków informacje, a w razie potrzeby udzielić instruktarzu pierwszej pomocy bądź niezbędnego wsparcia. W ostatnich dniach st. ogn. Mirosław Kowalski - dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Prudniku odebrał jedno z tych niezwykle trudnych zgłoszeń. Był to telefon od mężczyzny, który chcąc popełnić samobójstwo podciął sobie żyły.

Dyżurny w sposób niezwykle spokojny i profesjonalny prowadził rozmowę, podczas której robił wszystko, by uspokoić desperata oraz uzyskać jak najwięcej informacji określającej jego aktualne miejsce pobytu. Po ponad 20 minutach pełnej emocji rozmowy, dzięki działaniom podjętym wspólnie z Policją udało się uzyskać adres mężczyzny i udzielić mu skutecznej pomocy.

Opracowanie:
mł. bryg. Dariusz Gieroń – KW PSP w Opolu
mł. bryg. Piotr Sobek – KP PSP w Prudniku

gfx/newsart/uratowalsamobojce202004.jpg

Autor: mł. bryg. Piotr Sobek - oficer prasowy KP PSP w Prudniku

Data publikacji tekstu w dzienniku Prudnicka.pl: Wtorek, 7 - Kwiecień 2020r. Nr 2890/news/2020. Wyświetleń: 406.

Napisz swój komentarz

Tagi: prudnik, policja, straż, samobójca, policjant, pomoc,

Poprzedni i następny tekst

Teksty na podobny temat

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dziennik Prudnicka.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Kopiowanie, wykorzystanie, powielanie materiałów dostępnych w serwisie wymaga pisemnej zgody redakcji.
Pomysłodawca serwisu: Stanisław Stadnicki

Projekt i wykonanie: WebInspiracje.pl Stadnicki.pl Projektujemy strony internetowe.

Polecamy:

  • Raclawice.Net
  • KolejPodsudecka
  • Stanisław Stadnicki
  • Do Przodu
  • WebInspiracje