Strona głównaStartWiadomości

Rodziny zastępcze i naturalne z terenu powiatu prudnickiego wraz z rodzinami z Czech współpracujące z MC Krtecek Jesenik uczestniczą w działaniach mających na celu integrację międzypokoleniową oraz wymianę doświadczeń w zakresie opieki nad dzieckiem i rodziną. Projekt rozpoczął się w kwietniu br. i niebawem jego realizacja dobiega końca. Dotychczas wsparciem objęto 150 osób. Zrealizowano pięć wyjazdów integracyjno – edukacyjnych.

Celem projektu jest stworzenie warunków umożliwiających transgraniczny transfer wiedzy i umiejętności wspierania rodziny. Takie zadania wyznaczyli sobie przedstawiciele instytucji wspierających rodzinę w Polsce i w Czechach. Poprzez realizację projektu planowane jest zwiększenie świadomości rodziców na trudności jakich doświadczają dzieci i młodzież. Niewątpliwie rodzina jest niezastąpionym środowiskiem opiekuńczym. Umożliwia bowiem działalność, której zasadniczym celem jest zaspakajanie potrzeb, zarówno w znaczeniu świadczeń materialnych, rzeczowych, zabiegów organizacyjnych stwarzających warunki prawidłowego rozwoju, jak i w znaczeniu pomocy mającej charakter psychiczno – emocjonalny.

Wspólne wyjazdy są okazją do zacieśnienia więzi rodzinnych zarówno dzieci biologicznych jak i tych w rodzinach zastępczych. Udział w warsztatach edukacyjnych, szkoleniu oraz indywidulanych konsultacjach ze specjalistami ma na celu wzmocnienie rodziców w realizacji codziennych obowiązków. Współczesna rodzina napotyka na swojej drodze różne utrudnienia, które powodują zagrożenie jej prawidłowego funkcjonowania. Migracja zarobkowa, dostępność dopalaczy i innych środków psychoaktywnych to główne zagrożenia w obszarze przygranicznym. Dostrzega się ryzyko wystąpienia uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz wzrost ilości ciąż nieletnich. Małoletni często szukają rozwiązania swoich problemów w internecie czy grupie rówieśniczej co w dużej mierze jest dla niech niekorzystne i nie sprzyja rozwojowi wartości i prawidłowego funkcjonowania rodziny. Dlatego wspólne wyjazdy są okazją do rozmów, wymiany doświadczeń i zachętą do aktywnego i kreatywnego spędzania czasu wolnego. Nastolatkowie i dzieci młodsze wraz z opiekunami odwiedzili Dolni Morawa by zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami, odreagować napięcia i doświadczyć niezapomnianych wrażeń na „Ścieżce w obłokach”. Zdobycie najwyższego szczytu w paśmie górskim Sudetów Wschodnich – Pradziada to kolejne wyzwanie jakie podjęły rodziny z Polski i Czech. Każda osoba pokonując swoje słabości podążała w zimowych warunkach na szczyt. Redukcja stresu oraz poczucie satysfakcji towarzyszyła wyprawie. Podczas wyjazdu poruszono kwestie dotyczące wychowania bez przemocy oraz zapoznano się z ofertą wsparcia jaką gwarantuje MC Krtecek dla kobiet spodziewających się dziecka i rodzin.

Mając na uwadze fakt, iż rodzina, szczególnie dla małych dzieci, jest miejscem intensywnego odziaływania wychowawczego wsparciem objęto także rodziców z małymi dziećmi. Przeprowadzono warsztaty w Interaktywnym Parku Rozrywki „Rosenau” oraz zajęcia socjoterapeutyczne i aquaterapeutyczne w uzdrowisku termalnym Velke Losiny.

Celem zajęć było pogłębienie więzi z rodzicem podczas wspólnego pokonywania trudności i dzielenia się radością, budowanie zaufania z opiekunem oraz kontakt maluchów z innymi dziećmi uczący funkcjonowania w grupie. Taka aktywność wspomaga rozwój psychiczny dziecka i buduje kontakt z rodzicem. Dla malucha basen to nowe środowisko: szum wody, inne dzieci, czyli wiele emocji naraz. Dziecko początkowo niepewne nabiera zaufania do rodzica, który daje mu poczucie bezpieczeństwa. Aktywność taka sprzyja odprężeniu i relaksacji. Wzbudzanie ciekawości świata oraz umożliwienie doświadczania nowych rzeczy jest niezwykle istotne. Umożliwiono rodzinom zwiedzanie kopalni złota w Złotym Stoku oraz zaplanowano wrześniowy wyjazd do Twierdzy Kłodzko.

Uczestnicy projektu podczas wyjazdów mają zapewniony bezpłatny dostęp do poradnictwa psychologicznego i pedagogicznego. Wyjazdy integracyjne stwarzają przestrzeń do promocji dobrych praktyk stosowanych w partnerskich jednostkach tj. PCPR i MC Krtecek.

Rodzina kierując się procesem poznawania zjawisk i faktów, uczy rozumienia norm i ich wartościowania. Ważnym zadaniem dla rodziców i opiekunów jest zapewnienie pełnego rozwoju intelektualnego poprzez stwarzanie odpowiednich warunków rozwijania zainteresowań i aspiracji oraz motywacji ustawicznego uczenia się. Z uwagi na fakt, iż wskazane jest by rodziny podnosiły swoje kompetencje opiekuńczo - wychowawcze zorganizowano szkolenie pn. „Własna rola wychowawcza i opiekuńcza rodziców zastępczych wobec zaburzeń rozwojowych i emocjonalnych dzieci.”

Rozwijanie potrzeby kontaktów międzyludzkich i przygotowanie do samodzielnego życia oraz pokonywania trudności życiowych jest istotnym czynnikiem dla Czechów i Polaków. Festyn Rodzinny potwierdził jak bardzo rodzina jest cenna dla obu narodów. Zacieśnianie wzajemnych kontaktów i budowanie przyjacielskich relacji to zadanie, które warto kontynuować dla dobra dziecka i rodziny.

Relacje z wyjazdów dostępne są na stronie internetowej www.pcpr-prudnik.pl.

Autor: Małgorzata Szewczuk, Krystyna Wilisowska.

gfx/newsart/rodzinazastpcpr2.jpg
gfx/newsart/rodzinazastpcpr3.jpg
gfx/newsart/rodzinazastpcpr4.jpg
gfx/newsart/rodzinazastpcpr5.jpg
gfx/newsart/rodzinazastpcpr6.jpg
gfx/newsart/rodzinazastpcpr7.jpg
gfx/newsart/rodzinazastpcpr8.jpg

Autor: Małgorzata Szewczuk

Data publikacji tekstu w dzienniku Prudnicka.pl: Piątek, 1 - Wrzesień 2017r. Nr 2707/news/2017. Wyświetleń: 691.

Napisz swój komentarz

Tagi: prudnik, pcpr, rodzina, rodzina zastępcza,

Poprzedni i następny tekst

Teksty na podobny temat

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dziennik Prudnicka.pl jest wpisany do rejestru dzienników i czasopism.
Kopiowanie, wykorzystanie, powielanie materiałów dostępnych w serwisie wymaga pisemnej zgody redakcji.
Pomysłodawca serwisu: Stanisław Stadnicki

Projekt i wykonanie: WebInspiracje.pl Stadnicki.pl Projektujemy strony internetowe.

Polecamy:

  • Raclawice.Net
  • KolejPodsudecka
  • Stanisław Stadnicki
  • Do Przodu
  • WebInspiracje